Prasy mimośrodowe

Prasy – jak są zbudowane i na czym polega ich praca? Prasy do metali są to maszyny, które stosowane są głównie do prasowania materiałów zrobionych z metalu. Taki zabieg polega na wywieraniu nacisku na określone materiały, które w czasie obrabiania znajdują się pomiędzy roboczymi modułami prasy.

Wielkim zainteresowaniem u nabywających cieszą się krajowe prasy mimośrodowe budowane przez Zakład Doskonalenia Zawodowego z Krakowa, Plasomet, Zakład Budowy Maszyn Ciężkich w Koszycach, tudzież prasy produkcji niemieckiej, renomowanej marki Erfurt.

Nieraz użytkowane w fabrykach oraz narzędziowniach bywają prasy mimośrodowe pionowe do obróbki metalu. To są urządzenia, które mogą mieć korpus stały lub przechylny. Te drugie w nietrudny sposób potrafią spychać po obróbce poddane obrabianiu materiały. Zsuwają je następnie z maszyny pod własnym ciężarem. Jeszcze łatwiej przebiega taka wytwórczość, kiedy stół urządzenia jest ustawiany pochyło.

Prasy mimośrodowe do metali mogą posiadać przeróżne rodzaje korpusów. Ze względu na to można podzielić je na ramowe prasy mimośrodowe czy też prasy wysięgowe. Można by wyszczególnić także jednopunktowe prasy mimośrodowe ramowe – które mogą posiadać suwak dociskany korbowodem, lub wielopunktowe prasy mimośrodowe ramowe z dociskanym suwakiem wieloma korbowodami.

Prasa mimośrodowa PMS 16

Prasa mimośrodowa PMS 16

O ile chodzi o prasy mimośrodowe wysięgowe do obróbki przedmiotów metalowych, są to obrabiarki, dla których wyróżniającą cechą może być na pewno to, iż posiadają one bezproblemowy dostęp do stołu z trzech stron maszyny. Są to urządzenia, które mają nieraz stoły nastawialne – których to budowę można korygować, lub stoły stałe – stanowiące całość z korpusem obrabiarki.

Co cechuje prasy mimośrodowe? Prasy mimośrodowe do metali są to maszyny, dla których swoiste jest regulowanie skoku suwaka. Ich istotnym zadaniem jest prasowanie, gięcie, ale też wykrawanie. Prasy mimośrodowe do obróbki metali posiadają pneumatyczny lub też hydrauliczny wyrzutnik, który umożliwia maszynie tzw. płytkie ciągnienie.

Prasa mimośrodowa LE 160 C

Prasa mimośrodowa LE 160 C

Prasy do obróbki przedmiotów wykonanych z metalu posiadające taki wyrzutnik często mają większe możliwości obróbki, stają się dużo bardziej uniwersalne.

Prasy mimośrodowe do metali dysponują szafą sterującą, która zapewnia nożne oraz ręczne nastawianie urządzenia. Można również na nich robić pojedyncze zabiegi obróbcze, ale dodatkowo też można wykonywać operacje w sposób stały czy też nastawnie. Nominalny kąt ścisku tego typu prasy równy jest z kolei kątowi nominalnemu wychylenia korby z dolnego położenia. Oprócz nowych pras mimośrodowych, coraz to więcej sprzedających oferuje aktualnie prasy mimośrodowe używane do obróbki metali. Sprzedawcy oferują tego rodzaju urządzenia po przeglądach technicznych oraz zaopatrzone w wielorakie wyposażenie. Takie uzupełniające narzędzia umożliwiają rozszerzenie działania tych urządzeń. Mało tego, sprzedawcy pozwalają na wypróbowywanie urządzenia na ruchu i pozwalają dzięki temu przekonać się, czy dana obrabiarka w określony sposób realizować będzie zamierzone zadania.

Można tu postawić pytanie, jaka prasa mimośrodowa będzie dla nas najbardziej odpowiednia? Wykorzystując do pracy prasy mimośrodowe należy wziąć pod uwagę to, że nieodpowiedni tryb pracy, powodujący przeciążenie urządzenia, wywołuje częstokroć obniżenie prędkości pracy koła zamachowego, co powiązane może być także z przeciążeniem pracy silnika. A to z kolei może być powodem uszkodzeń silnika prasy mimośrodowej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *