Przecinarki laserowe

Przecinarki laserowe do obróbki metali, rur i profili zamkniętych to maszyny produkowane w wersjach 2D i 3D. Można by tutaj postawić pytanie, jakie funkcje obróbki posiadają lasery? Są to na przykład: wprowadzenie wzornika, rejestracja narzędzia, rejestracja narzędzia o specjalnym kształcie, zewnętrzna regulacja warunków obróbki, automatyczne określanie warunków obróbki, system ustawień współrzędnych obróbki, a także program pomocy.

Wycinarki laserowe to są obrabiarki samodiagnozujące. Mają stół, rezonator, czyli źródło lasera oraz sterowanie CNC. Dzięki automatycznemu załadowywaniu, urządzenia te są szybkie, przez co są też niezwykle wydajne. Wysoki jest koszt wykrawania blachy laserami, ale jest on paradoksalnie opłacalny, ponieważ urządzenia te są niezwykle szybkie, osiągają duże prędkości cięcia i są niezwykle dokładne. Pozwalają też na produkowanie zarówno długich, jak i krótkich serii w krótkim czasie, dzięki nowoczesnej technice pomiarowej i napędowej, cechującej się jakością wykrawania.

Lasery mają nowoczesne sterowanie CNC, dzięki któremu możliwe jest wycinanie prostych, precyzyjnych kształtów wewnętrznych oraz zewnętrznych na grubych, oraz cienkich blachach. Sterowanie CNC lasera składa się z: pamięci głównej, kolorowego monitora, twardego dysku, stacji dyskietek i Platformy PC.

Przecinarka laserowa może ciąć, wykrawać, drążyć i strukturyzować powierzchnie. Jak działa laser? Wiązka lasera, która występuje przed skrawającym ostrzem nagrzewa skrawany materiał powyżej temperatury topnienia. Strumień gazu, współosiowo doprowadzany z wiązką, pozbywa się wtedy materiału powstałego w czasie cięcia. W takiej sytuacji materiał nie jest już tak twardy, dlatego cięcie go staje się łatwiejsze. Większa jest w takiej sytuacji wydajność maszyny, przy zdecydowanie mniejszym zużyciu narzędzi.

Przecinarki laserowe tną niezwykle szybko i precyzyjnie. Nadają się do pracy przy wielkoseryjnej i masowej produkcji. Są to obrabiarki CNC, które zastępują maszyny konwencjonalne, używane do pracy przy małych i średnich produkcjach. 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *