Wtryskarki

Co to jest wtryskarka i na czym polega jej praca? Wtryskarka to obrabiarka, której praca polega na uplastycznieniu surowca w cylindrze maszyny i gwałtownym – pod wpływem ciśnienia – wyciśnięciu poddanego uplastycznieniu półfabrykatu do formy, która nadaje mu kształt.

Z czego składa się wtryskarka tłokowa? Wtryskarka tłokowa składa się z cylindra, tłoku, torpedy, leja zasypowego, formy wtryskowej oraz grzejnika elektrycznego.

Z czego zbudowana jest wtryskarka ślimakowa? Urządzenie takie składa się mianowicie z cylindra, ślimaka, stożka ślimaka, leja zasypowego, przestrzeni roboczej, formy i z grzejnika elektrycznego.

Na czym polega działanie wtryskarek tłokowych? Wtryskarki tego typu, za pomocą przesuwającego się tłoka do leja zasypowego podawany jest materiał, w kierunku dyszy wtryskowej. Tworzywo staje się uplastycznione dzięki grzejnikom, umieszczonym wzdłuż cylindra. Tłok przekazuje ciśnienie, a następnie wypycha jego część do formy wtryskowej. Spore straty ciśnienia, bo około 50 % ciśnienia na długości cylindra, wywołuje przenoszenie ciśnienia, dzięki warstwie nie uplastycznionego materiału. Aby tworzywo to było równomiernie ogrzane, w cylindrze wtryskarki zamieszczony zostaje tak zwany rozdzielacz masy tworzywa – torpeda. Czasem zdarza się, że warstwy, które są dalej od ścianek ogrzewanego cylindra, są mniej ogrzane. Działa to ujemnie na cały zabieg, bo materiał taki ogrzany nierównomiernie powoduje powstanie naprężeń wewnętrznych w wytworzonym na wtryskarce wytworze. Dlatego często używane są do wykonywania tego typu zabiegów wtryskarki ślimakowe.

Praca takich maszyn charakteryzuje się tym, że materiał przesuwa się przez obracający ślimak od leja zasypowego do cylindra i w ten sposób uplastycznia się. Nagromadzony z przodu maszyny materiał powoduje nacisk na powierzchnię ślimaka i tym samym sprawia jego stopniowe cofanie. Podczas, gdy dochodzi do uplastyczniania i sprężania materiału dysza jest zamknięta. Dlatego też tworzywo nie wypływa.

Podczas wtryskiwania tworzywa, nacisku ślimaka na powierzchnię czołową uplastycznionego tworzywa, zawór zwrotny wtryskarki nie umożliwia na cofanie się materiału przez kanał ślimaka.

We wtryskarkach ślimakowych obracający się ślimak sprawia mieszanie materiału, a także powoduje jego równomierne ogrzanie. Następne porcje uplastycznionego tworzywa wyciska się czołem ślimaka z cylindra, a nie za pośrednictwem warstw jeszcze nie uplastycznionego materiału. Dlatego straty ciśnienia są nieduże, wynoszą jedynie od 5 do 10%.

Niejednokrotnie wykorzystywaną metodą formowania wtryskowego jest wtrysk ze spienianiem tworzywa w gnieździe formy. Najpowszechniej występuje w takiej formie wytwórczość ze strukturalnej pianki. Możliwa jest ona do wykonania na wtryskarkach ślimakowych, używając metodę niskociśnieniową. Gniazdo formy zostaje w szybki sposób napełnione stopionym tworzywem z rozpuszczonym w nim pod ciśnieniem obojętnym gazem, często pochodzącym z rozkładu środka spieniającego. Wtedy, gdy w gnieździe formy panuje niskie ciśnienie, z roztworu wydziela się gaz, a w masie tworzywa powstają pęcherzyki powietrza, które powodują wzrost obojętności i wypełnienie tworzywem całego gniazda formy. Stopień spieniania uzależniony jest od ilości zużycia środka spieniającego. Jest on też zależny od ilości wprowadzonego do formy tworzywa. Jednak na ogół nie przekracza on 50%. 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz