Lasery do metalu to najczęściej maszyny produkowane w wersjach 2D i 3D. W Polsce, jak i za granicą produkuje się wiele modeli przecinarek laserowych zajmujących się też obróbką rur i profili zamkniętych.
Można by tutaj zadać pytanie, jakie funkcje mają lasery?
Mogą to być między innymi: wprowadzenie wzornika, rejestracja narzędzia, rejestracja narzędzia o specjalnym kształcie, kalkulacja punktu przecięcia, zewnętrzna regulacja warunków obróbki, automatyczne określanie warunków obróbki i system ustawień współrzędnych obróbki.
Lasery do metalu posiadają wyświetlacz czasu działania. W czasie realizacji zabiegów obróbczych potrafią automatycznie przyśpieszać lub zwalniać tempo. Jednak po zakończeniu zadania obróbczego automatycznie wracają do punktu zero. Zakres ich ruchu można ograniczyć. Urządzenia te mają również sterowaną przerwę w ruchu.
Wycinarki laserowe to są maszyny samodiagnoznujące. Wyposażone są w stół, rezonator, inaczej nazywany źródłem lasera oraz sterowanie CNC. Dzięki automatycznemu załadowywaniu, lasery do obróbki metalu są szybkie, przez co są też niezwykle wydajne. Wysoki jest koszt wykrawania blachy taką maszyną, jednak jest on przy tym opłacalny, ponieważ urządzenie takie jest bardzo szybkie, osiąga duże prędkości produkcyjne, jest bardzo dokładne, dzięki sztywnej konstrukcji i umożliwia produkowanie zarówno długich, jak i krótkich serii w krótkim czasie.
Przecinarki laserowe posiadają nowoczesne sterowanie CNC, dzięki któremu możliwe jest cięcie prostych i precyzyjnych kształtów wewnętrznych oraz zewnętrznych na grubych, jak i cienkich blachach. Maszyny tego typu wyposażone są w sterowanie CNC, które składa się z: pamięci głównej, kolorowego monitora, twardego dysku, stacji dyskietek i Platformy PC.
Przecinarka laserowa może ciąć, wykrawać, drążyć, strukturyzować powierzchnie, a także hartować.
Na czym polega praca lasera? Wiązka lasera, występująca przed ostrzem, które skrawa, nagrzewa skrawany materiał powyżej temperatury topnienia. Strumień gazu, który jest współosiowo doprowadzany z wiązką, usuwa wtedy materiał powstały w czasie cięcia. Dzięki temu materiał nie jest już tak twardy, dlatego cięcie go jest łatwiejsze. Większa jest wtedy wydajność takiej maszyny, przy zdecydowanie mniejszym zużyciu narzędzi. Lasery do metalu tną i wykrawają niezwykle szybko i precyzyjnie. Znakomicie sprawdzają się przy wielkoseryjnej i masowej produkcji. Są to maszyny CNC zastępujące urządzenia konwencjonalne, używane do realizacji zabiegów obróbczych przy małych i średnich produkcjach. Dużym uproszczeniem dla ustawienia i pracy tej maszyny jest dobór gazu, który jest automatyczny, automatyczna kontrola ciśnienia gazu i automatyczne zaciskanie arkusza.
Reasumując, lasery do obróbki metalu to drogie maszyny, jednak patrząc na ich sposób działania ich zakup jest niezwykle opłacalny.