Jakie są cechy charakterystyczne szlifierek? Szlifierki do metali są przeznaczone przeważnie do szlifowania materiałów metalowych. Używane są także do ostrzenia części maszyn i narzędzi, tj.: frezów, noży, wierteł, ale też wałków. Maszyny takie odpowiednie są do wykańczającej obróbki szczegółowej.
Jakie szlifierki sprzedawane są w Polsce i za granicą? Produkowanych i sprzedawanych jest wiele typów szlifierek konwencjonalnych do obróbki materiałów z metalu, tj.: szlifierki do płaszczyzn, szlifierki ostrzałki lub specjalne szlifierki (np. szlifierki do gwintów i szlifierki wielowypustowe), niezbędne do wykonywania określonych, specjalistycznych zadań. Zarówno zakłady jak i prywatni przedsiębiorcy chętnie nabywają szlifierki używane, ponieważ ich koszt zakupu jest przeważnie dużo niższy, niż koszt takiej nowej maszyny. Poza tym, sprzedawcy oferujący obecnie takie szlifierki do metalu używane, sprzedają takie urządzenia po przeglądach technicznych i które można przed zakupem sprawdzić na ruchu.
Narzędziownie i warsztaty, które trudnią się obróbką ścierną – mało- i średnioseryjną – wyposażane są w szlifierki używane, dlatego, że nabycie nowych obrabiarek, niewątpliwie droższych, nie było by dla nich opłacalne.
Jakie parametry techniczne są ważne dla szlifierki do metali? Charakterystyczne parametry szlifierki to: powierzchnia stołu roboczego, posuw wzdłużny, posuw poprzeczny, moc wrzeciona, zakresy prędkości wrzeciona, pionowy ruch wrzeciona, zakres obrotu górnego stołu, stożek wewnętrzny głowicy, przesuw kolumny i zakres prędkości wrzeciona do szlifowania w obu kierunkach.
Szlifierki konwencjonalne używane do obróbki metalu wyposażone mogą być też w przyrządy dodatkowe, umożliwiające tym maszynom realizację różnych zabiegów związanych ze szlifowaniem. Sprzedawcy takich obrabiarek przedstawiają szeroką gamę ich osprzętu, jak np.: głowice szlifierskie, uniwersalne głowice uchwytowe z własnym napędem, uchwyty samocentrujące, podzielnice, przyrządy do ostrzenia głowic frezerskich, przyrządy do ostrzenia frezów palcowych, przyrządy do ostrzenia długich rozwiertaków, przyrządy do ostrzenia wierteł, przyrządy do szlifowania otworów, przyrządy do obciągania ściernicy, uniwersalne przyrządy do obciągania pod kontem, wzorniki ustawiania środka przedmiotu, przedłużki wrzeciona, podpórki wrzeciona, jak i pochłaniacze pyłu. Dzięki posiadaniu takiego osprzętu firmy, które zajmują się mniejszą produkcją, nie dysponujące wystarczającym asortymentem maszyn – często ze względów finansowych, mogą poszerzyć niedużym kosztem swoją działalność.
Wiele osób zastanawia się, jaką szlifierkę używaną kupić? Zanim kupimy szlifierkę powinniśmy przeanalizować, jaka obrabiarka tego typu będzie odpowiednia do realizacji konkretnych zabiegów z zakresu szlifowania materiałów metalowych. Musi mieć także odpowiednie parametry, a także – krótko mówiąc – być szybka, sprawna, wydajna i w dobrym stanie – musi nadawać się do wykonywania zaplanowanych przez nas zabiegów obróbczych.
Reasumując, popyt na szlifierki używane do metali jest bardzo duży, gdyż są to niedrogie i dokładne maszyny, które wyróżniają się dużą sztywnością budowy. To są urządzenia, które można używać przy wytwórczości małoseryjnej i wielkoseryjnej – gdzie sprawdza się również ich wydajność i szybkość skrawania.