Wtryskarki używane

Wtryskarki są to urządzenia, których praca polega na prasowaniu wtryskowym. Wiele zakładów polskich i zagranicznych wyposażanych jest w nowe wtryskarki i wtryskarki używane. Zakłady, które wyposażane są w nowe maszyny zajmują się najczęściej wytwórczością na wielką skalę. Używane maszyny tego typu kupują często mniejsze firmy, trudniące się produkcją mało- i średnioseryjną.

Wtryskarki używane nabywane są do wykonywania prasowania wtryskowego. Charakteryzuje się ono uplastycznianiem półfabrykatu w cylindrze urządzenia oraz szybkim, pod wpływem ciśnienia, wyciśnięciu uplastycznionego tworzywa do formy.

Wtryskarka BATTENFELD 950 CDC

Wtryskarka BATTENFELD 950 CDC

Zespolone tworzywo staje się w formie wtryskarki materiałem o wymaganym wyglądzie. Tworzywo znajdujące się w cylindrze maszyny zostaje uplastycznione. Końcowa część procesu określana jest mianem zestalenia, które może mieć różną formę, odpowiednią do własności tworzyw.

Jednak, by doszło do zestalenia materiału z tworzywa termoplastycznego jego temperatura powinna być niższa w stosunku do temperatury mięknienia.

Dużym zainteresowaniem cieszą się wśród klientów wtryskarki używane, które stosowane są do zabiegów na tworzywach termoutwardzalnych, przy obróbce których temperatura materiału musi być wyższa niż temperatura cylindra wtryskowego.

Wtryskarka ENGEL ES 300/100

Wtryskarka ENGEL ES 300/100

Prasowanie na wtryskarkach odbywa się na wtryskarkach tłokowych i na wtryskarkach ślimakowych.

Czym charakteryzuje się budowa wtryskarki tłokowej? Wtryskarka tłokowa zbudowana jest z cylindra, tłoku, torpedy, leja zasypowego, formy wtryskowej i grzejnika elektrycznego. Natomiast wtryskarki ślimakowe zbudowane są z: cylindra, ślimaka, stożka ślimaka, leja zasypowego, przestrzeni roboczej, formy oraz z grzejnika elektrycznego. W urządzeniach tego typu, przy pomocy przesuwającego się tłoka do leja zasypowego podawany jest materiał, w stronę dyszy wtryskowej. Materiał zostaje uplastyczniony dzięki grzejnikom, umieszczonym wzdłuż cylindra. Tłok, dzięki przemieszczaniu się do przodu materiału przekazuje ciśnienie i wypycha jego część do formy wtryskowej. Duże straty ciśnienia, powoduje przenoszenie ciśnienia za pośrednictwem warstwy nie uplastycznionego tworzywa. Aby tworzywo to było równomiernie ogrzane, w cylindrze takiej maszyny zamieszczony zostaje rozdzielacz masy tworzywa, czyli torpeda.

Niekiedy dzieje się tak, że warstwy, które znajdują się dalej od ścianek ogrzewanego cylindra, są mniej ogrzewane. Oddziałuje to negatywnie na cały proces, ponieważ materiał ten ogrzany nierówno przyczynia się do powstania wewnętrznych naprężeń w wytworzonym materiale. Dlatego często wykorzystywane są do wykonania podobnych zabiegów wtryskarki ślimakowe.

Praca takich maszyn charakteryzuje się tym, że materiał uplastyczniany przesuwa się przez obracający się ślimak do cylindra i w ten sposób staje się uplastyczniony. Nagromadzony w przedniej części maszyny materiał naciska na powierzchnię ślimaka i sprawia jego stopniowe cofanie. Rolę tłoka pełni wtedy czoło ślimaka i doprowadza wówczas do wtrysku tworzywa do formy. W czasie, gdy dochodzi do uplastyczniania, a także sprężania tworzywa dysza jest zamknięta. Dlatego też tworzywo nie wypływa.

W czasie wtryskiwania tworzywa, zawór zwrotny nie pozwala na cofanie się tworzywa przez kanał ślimaka. W ślimakowych wtryskarkach obracający się ślimak przyczynia się do mieszania tworzywa, a także wywołuje jego równomierne ogrzanie. Następne porcje uplastycznionego tworzywa wyciska się czołem ślimaka z cylindra, a nie dzięki warstwie jeszcze nie uplastycznionego materiału. Dlatego straty ciśnienia są niewielkie, wynoszą tylko 5-10%.

Nowe urządzenia tego typu, jak i wtryskarki używane można nabyć nie tylko bezpośrednio od producentów, ale również od firm zajmujących się skupem i sprzedażą takich maszyn, oraz za pośrednictwem giełd i komisów maszyn, które oferują swoim klientom maszyny po przeglądach technicznych i gotowe do pracy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz