Nożyce gilotynowe

Nożyce gilotynowe to są urządzenia przystosowane do cięcia blachy. Znane w naszym kraju, ale i poza granicami państwa są gilotyny produkcji czeskiej, czy też gilotyny włoskie i słowackie. Nożyce gilotynowe takie wytwarzane są jako obrabiarki hydrauliczne, ale również mechaniczne. Szczególnie popularne na rynku metalowym marki, które wytwarzają takie maszyny to są przykładowo Safan i Darley.

Gilotyny do cięcia blachy stosowane są do realizacji zabiegów przy wytwórczości średnioseryjnej czy masowej. Wyposażane w nie są duże fabryki czy też mniejsze przedsiębiorstwa. Zakłady, które prowadzą na dużą skalę wytwórczość kupują zazwyczaj nowe nożyce gilotynowe. Firmy, które prowadzą produkcję średniej wielkości usprzętawiane są w gilotyny używane, w dobrym stanie technicznym i po przeglądzie.

Urządzenia tego typu składają się przede wszystkim ze sztywnego korpusu, zderzaków – które można regulować – ale również noży tnących. Są one bardzo mało skomplikowane podczas obsługi, a to dzięki temu, że mają ustawiany kąt cięcia i szczelinę – którą można regulować.

Nożyce gilotynowe mogą również być wyposażone w tak zwany stół odkładczy, przydatny podczas odbierania materiałów obrabianych czy układania na paletach.

Maszyny tego typu mają często na wyposażeniu noże dodatkowe, które szczególnie przydatne bywają przy produkcji wielkoseryjnej i masowej gdy nożyce gilotynowe tego rodzaju eksploatowane są dużo częściej, niż w małych firmach.

Gilotyna do cięcia blach 2600X3 MM

Gilotyna do cięcia blach 2600X3 MM

Ważne dane techniczne charakteryzujące działanie takich nożyc, są to w przeważającej mierze: największa długość cięcia, największa grubość ciętej blachy, szybkość cięcia i moc silnika. Dużym wzbudzają zainteresowanie szybkie hydrauliczne nożyce gilotynowe. Są to maszyny posiadające nóż napędzany hydraulicznie, natomiast zderzak ich bywa nastawialny elektrycznie, co powoduje, że są one bardzo skuteczne.

Nożyce gilotynowe PLASOMAT NGH 10

Nożyce gilotynowe PLASOMAT NGH 10

Większe firmy używają chętnie takie maszyny wyposażone w nowoczesne komputerowym sterowaniem NC czy CNC – z tego powodu, że gilotyny tego rodzaju bywają szczególnie skrupulatne natomiast ich programy wytwórczości mogą być wcześniej zaprogramowane, co z kolei z pewnością powiększa ich wydajność.

Na wyposażeniu urządzenia takie posiadają cyfrowe odczyty, co z kolei również przyspiesza pracę na nich. Opłaca się kupić teraz nową ale również używaną – po przeglądzie technicznym taką maszynę. Od producenta maszyny tego rodzaju sprawdzają się w czasie wielkoseryjnych zadań w sporych przedsiębiorstwach, a używane nożyce gilotynowe przydatne są w szczególności do pracy na średnią skalę, w niezbyt dużych firmach produkcyjnych, w których zakup nowej, droższej obrabiarki prosto od producenta jest mniej opłacalne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz