Przecinarki plazmowe

Na rynku metalowym w Polsce i za granicą chętnie używane podczas wykonywania procesów obróbczych są przecinarki plazmowe, ale też gazowe wypalające na przykład blachę, ale także profile zamknięte wycinające wg systemu 2D, a nawet 3D. Są to zautomatyzowane wypalarki posiadające sterowanie cyfrowe. Wyposażone są one w np.: sterowanie komputerowe, plazmę, stół i dwa palniki. Pierwszym przeznaczeniem tych maszyn są przede wszystkim wycinanie czarnej stali, nierdzewnej stali i aluminium. Dane techniczne, cechujące te obrabiarki powiązane są z tak zwanym jakościowym cięciem czy przebijaniem. Niezwykle ważna bywa pobór mocy, szybkość startu od krawędzi czy maksymalna dokładna szybkość cięcia.

Przecinarka plazmowa CNC SATO SATRONIK LS

Przecinarka plazmowa CNC SATO SATRONIK LS

Dużym zainteresowaniem cieszą się takie wycinarki jak przykładowo: ESAB, czy SATRONIK. Wypalarki Satronik słyną z tego, że mają bardzo dokładny palnik. W ich wyposażeniu są także palniki tlenowe, które pozwalają na to, że urządzenie ma możliwość także wypalać nawet stosunkowo grubą blachę. Z kolei jeśli idzie o przecinarki plazmowe PROXIMA, to ważna jest maksymalna wielkość programu ale również prędkości suportu w osi palnika, czy też największe przyspieszenie, wielkości podstawowej pamięci i tak zwana dokładność pozycjonowania. Tego rodzaju maszyny to są urządzenia, które mają źródło plazmowe, czy też sporą moc silnika. Maszyny tego rodzaju są szybkie. Są takie szybkie, ponieważ są wyposażone w obustronny, cyfrowo zsynchronizowany napęd bramowy. Precyzyjność zapewnia zaś suport plazmowego palnika – z tzw. napięciowo sterowaną wysokością w stosunku do materiału obrabianego oraz ustawialną cyfrowo wysokością palnika przy obrabianiu materiałów – mają interfejs, pomagający w kierowaniu wysokością ich palnika z odczytem ustawienia palnika.

Ponadto istotny jest również fakt, że można jednakowoż przed zapoczątkowaniem obróbki na tych obrabiarkach zaprogramować program ich pracy, przebijania materiałów. Równie często nabywane na rynku są również przecinarki renomowanej marki Proxima. Wycinarki tego rodzaju też mają numeryczny system do sterowania. Pracę ich też ułatwia nowoczesny monitor LCD oraz graficzny edytor, dzięki któremu wcześniej zaplanowana obróbka na pewno staje się sporo szybsza. Esab – jest to znana marka przecinarek plazmowych, których produkty zazwyczaj cieszą się uznaniem. Obrabiarki te palą przede wszystkim czarną blachę ale też blachę tzw. kwasoodporną.

Przecinarka plazmowa EAGLE 3000 firmy ESAB

Przecinarka plazmowa EAGLE 3000 firmy ESAB

Stoły takich urządzeń mają odciągi. Podczas ich zabiegów bardzo ważne jest źródło plazmy, zużycie energii, wielkość stołu do cięcia, lub typ stosowanego gazu, długość czy szerokość cięcia i prędkość maszyny.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Przecinarki plazmowe i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz