Wiertarki do metalu

Wiertarki do metalu – jak są zbudowane i na czym polega ich praca? Wiertarki stosowane są z reguły do wiercenia, wywiercania lub też rozwiercania otworów w przedmiotach metalowych. W Polsce i za granicą sprzedawanych jest wiele modeli wiertarek do obróbki metalu. Maszyny takie produkowane są jako konwencjonalne a także ich unowocześnione wersje, usprzętowione w sterowanie komputerowe – wiertarki CNC.

Wiertarki do metalu zajmują się wierceniem, wywiercaniem i rozwiercaniem przedmiotów metalowych za pomocą różnego rodzaju wierteł.

Jakie typy wiertarek można wyróżnić? Wiertarki do metali, na które jest duży popyt to głównie niewielkie i lekkie wiertarki stołowe. Urządzenia tego rodzaju bywają przede wszystkim pomocne przy wierceniu, czy rozwiercaniu małych otworów w niewielkich przedmiotach metalowych. Maszyny takie zazwyczaj posiadają trzy prędkości pracy oraz mechaniczną przekładnię do zmiany obrotów. Istotne dane techniczne dla tych urządzeń odnoszą się głównie do średnicy wiercenia w stali, w żeliwie, przesuwu wrzeciona i wrzeciennika albo zakresu prędkości wrzeciona. To dobre maszyny do wykorzystania w narzędziowniach, zajmujących się produkcją małoseryjną i jednostkową.

Czym charakteryzują się wiertarki do metalu promieniowe? Promieniowe wiertarki stosowane do obróbki metalu są to szybko pracujące oraz precyzyjne maszyny, które są często wybierane do pracy w dużych zakładach produkcyjnych, ale też fabrykach, trudniących się wierceniem oraz wywiercaniem sporej wielkości otworów, w przedmiotach ciężkich i o dużej wielkości.

Wiertarka promieniowa HCP CEGIELSKI

Wiertarka promieniowa HCP CEGIELSKI

Można by wyszczególnić wiele modeli tego typu wiertarek. W celu umożliwienia szybkiego wykonywania wymiany narzędzi podczas wykonywania obróbki na tego rodzaju obrabiarkach, zamocowywane są na nich wiertarskie uchwyty szybkomocujące. Maszyny takie mają szeroki zakres zastosowania w zakresie obróbki przedmiotów wykonanych z metali. W celu rozszerzenia działalność wiertarek promieniowych, można używać w czasie obróbki skrawaniem specjalistyczne przyrządy i dzięki temu realizować wiele złożonych zadań obróbczych.

Wiertarki do metalu kadłubowe są to maszyny cechujące się dużą sztywnością budowy. Ułatwieniem ułatwieniem pracy na tego rodzaju wiertarkach jest możliwości wykonania bezproblemowej wymiany narzędzi, dzięki uchwytom szybkomocującym, uchwytom szczękowym samocentrującym i tulejom redukcyjnym. Znamienny jest fakt posiadania przez wiertarki kadłubowe stołów z rowkami teowymi, dzięki którym można szybko umocować przedmiot zaplanowany do obróbki skrawaniem.

Wiertarki słupowe to są z kolei uniwersalne maszyny. Stosuje się je głównie w warsztatach usługowych i naprawczych do wykonywania zadań obróbczych na przedmiotach o dużych gabarytach. To funkcjonalne obrabiarki, które mogą w sprawny i łatwy sposób skrawać również wysokie przedmioty. Podczas obróbki, można na tego typu obrabiarkach w bezproblemowy sposób regulować prędkości obrotowe wrzeciona. Wiertarki do metalu tego rodzaju posiadają mechaniczne posuwy. To są obrabiarki o dużej sztywności budowy, wyróżniające się precyzją wykonywania zadań wiertarskich. Podobnie, jak kadłubowe wiertarki, posiadają stoły z rowkami teowymi, które umożliwiają im łatwe umocowywanie przedmiotów przeznaczonych do skrawania.

Jeśli chodzi o wiertarki koordynacyjne do obróbki metalu, to są obrabiarki wyposażone w elektromechaniczne sterowanie. Stół takich wiertarek ma posuwy, które uruchamia się jojstickiem, natomiast napędy osi ich stołu nie są od siebie zależne. Mają także obrotowy stół na łożu oraz szafka narzędziowa posiadająca oprzyrządowanie. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż obrabiarki takie posiadają roboczy stół, którego wysokość można regulować i można przesuwać go po słupie do góry lub do dołu. I wreszcie uniwersalne wiertarki do metalu, są to najpopularniejsze urządzenia przeznaczone do wiercenia, rozwiercania oraz wywiercania. To bardzo popularne urządzenia w przemyśle metalowym, ze względu na funkcjonalność ale również bardzo dużą uniwersalność pracy.

Wiertarka koordynacyjna 2B 440

Wiertarka koordynacyjna 2B 440

Zespołowe wiertarki to przede wszystkim obrabiarki o szerokim zastosowaniu. Ich konstrukcja wyróżnia się posiadaniem czterech głowic.

Producenci wiertarek do metalu, oprócz wielu modeli tego rodzaju maszyn, charakteryzujących się nowoczesną budową, proponują do nich też coraz więcej oprzyrządowania. Obecnie na całym świecie często kupuje się także wiertarki używane – maszyny po przeglądach i wyposażone coraz częściej w solidne oprzyrządowanie.

Ale kto może obsługiwać wiertarki do metalu? Urządzenia do wiercenia i rozwiercania przedmiotów metalowych mogą obsługiwać osoby, przeszkolone w zakresie obsługiwania takich obrabiarek i bezpieczeństwa pracy, inaczej zasad bhp, ale także mają właściwą wiedzę o pracy i obsłudze tych obrabiarek. Przed zakupem wiertarki należy przemyśleć, jaka obrabiarka tego rodzaju może być najwłaściwsza do wykonywania konkretnych zadań z zakresu wiercenia i rozwiercania, będzie miała odpowiednie parametry, oraz będzie szybka, dokładna i wydajna. Na zakończenie należy stwierdzić, że wiertarki do metalu to dokładne i solidne urządzenia, przystosowane do wykonywania skomplikowanych zadań obróbczych. Wiertarki to są obrabiarki, które oprócz typowych zadań wiertarskich przydatne są także do realizacji obróbki wykańczającej a także do realizacji różnorodnych złożonych zadań obróbczych na przedmiotach wykonanych z metalu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz