Tokarki CNC

Jak można scharakteryzować tokarki CNC do metalu? Najbardziej znanymi z maszyn ze sterowaniem numerycznym sprzedawanych w tym momencie są na rynku metalowym tokarki CNC. Tego typu tokarki do metalu zajmują się obróbką materiałów mających kształty obrotowe. Wykonują one głównie toczenie, które realizują ruchami prostolinijnymi i obrotowymi tzw. ruchami posuwnymi.

Najczęściej nabywanymi tego typu urządzeniami wykorzystywanymi w zakładach przemysłu maszynowego są tego typu maszyny kłowe.

Takie tokarki CNC posiadają : wrzeciennik i silnik napędowy. Istotnymi danymi w czasie obróbki na tokarce są m. in. : posuwy – w mm/obr, średnica toczenia podawana w mm a także szybkość skrawania w m/min.

Na tego rodzaju obrabiarkach realizuje się np. takie zadania, jak wiercenie, rozwiercanie, wytaczanie otworów, lub kopiowe toczenie.

Tokarki CNC realizują także inne, niewymienione tutaj zadania obróbcze. Tylko, że do wykonania ich niezbędne jest wyposażenie tych maszyn w specjalistyczne przyrządy.

Tokarki wyposażone w sterowanie CNC ze względu na ich szybkość pracy oraz precyzję wykonania operacji tokarskich wykorzystywane są podczas obróbki wielkoseryjnej w – w odróżnieniu od ich uproszczonej wersji, konwencjonalnej, która jest stosowana przy obróbce jednostkowej i małoseryjnej – gdzie stopień trudności wykonania zadań skrawaniem bywa zdecydowanie niższy.

Zautomatyzowane tokarki to są obrabiarki, dla których znaczącą cechą jest głównie to, że potrafią one wykonać przedmiot w trakcie jednej operacji. Tokarki CNC nie tylko toczą, ale też wiercą, co jest podstawowym zadaniem wiertarki a także frezować, podobnie jak frezarki.

Tokarka CNC DAEWOO PUMA 8HC-3A

Tokarka CNC DAEWOO PUMA 8HC-3A

Tokarki tego rodzaju charakteryzują się sztywną budową, a także świetnym redukowaniem drgań.

Maszyny zaopatrzone w nowoczesne sterowanie cyfrowe pozwalają na korekcję narzędzi – co ciekawe z dokładnością co do jednego mikrona. Takie zalety sprawiają, że są one niezwykle efektywne w pracy, dlatego często używane w czasie produkcji wielkoseryjnej i masowej.

Tokarka CNC MAZAK QTN 150

Tokarka CNC MAZAK QTN 150

Tokarka nowoczesna, zautomatyzowana, która cieszy się szczególnym zainteresowaniem kupujących, jest tokarka CNC FAMOT 400 wyprodukowana przez polską markę FAMOT.

Ma ona konstrukcję podobną do tokarki CNC GILDEMEISTER CTX 400. Posiada ona dwunastonarzędziową głowicę rewolwerową oraz dwie sterowane osie – posuwy X i Z. Istotne dla niej wartości techniczne to są m. in.: przesuw w osi X i osi Z, średnica przelotu nad łożem i wielkości przelotu wrzeciona. Tokarka ta waży około 4600 kg, natomiast jej wymiary to są: 4,6 x 18,5 m. Ważne jest, że przy swoich wymiarach może osiągnąć podczas obróbki od 40-4000 obrotów wrzeciona na min.

Sterowanie tokarki CNC GE FANUC Series OTC pozwala z kolei skrupulatnie wykonywać dużą ilość zadań obróbczych.

Tokarki CNC, nowoczesne, zautomatyzowane są na świecie używane przeważnie do obrabiania przedmiotów z metalu, stali albo żeliwa podczas produkcji wielkoseryjnej i masowej. Jest to spowodowane tym, że w łatwy sposób mogą zapamiętać one wpisane do ich komputera wielkości – co znacznie ułatwia wytwórczość. Obrabiarki takie mają nowoczesne i zaawansowane sterowanie, które sprawia, że takie maszyny są niezwykle ekonomiczne i wydajne. Pozwala ono także na obróbkę zgrubną i precyzyjną, a także ułatwia wykonywanie zróżnicowanych zadań skrawaniem. Potrafią one frezować i toczyć, podczas jednego umocowania przedmiotu.

Najpowszechniejsze polskie tokarki CNC to urządzenia takich producentów, jak np.: FAMOT i PORĘBA.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *