Frezarki używane

Frezarki do metali to maszyny stosowane przy obróbce materiałów metalowych. Skrawają przedmiot za pomocą wieloostrzowych narzędzi, głowic frezowych lub frezów. Maszyny tego rodzaju potrafią skrawać gwinty i rowki. Znaczącym kryterium określającym takie obrabiarki jest robocza szerokość stołu frezarek – nie raz zapisana w symbolu tych maszyn. To dobre maszyny, wykorzystywane do skrawania w narzędziowniach i warsztatach. Określa je sztywność – dzięki której są one odporne na drgania.

Frezarki nowe i frezarki używane sprzedaje się na całym świecie. Wiele rodzajów tych maszyn posiada dodatkowe oprzyrządowanie, umożliwiające wykonywanie specjalistycznych zadań obróbczych.

Frezarki konwencjonalne – sterowane ręcznie, wykorzystywane są najczęściej podczas wytwarzania mało- i średnioseryjnego.

Na rynku polskim i zagranicznym można kupić frezarki używane: stołowe, promieniowe, wspornikowe, narzędziowe i wzdłużne, łożowe, bramowe, kopiarki, do gwintów, uniwersalne, czy specjalistyczne typy frezarek, przeznaczone do trudnej obróbki przedmiotu.

W jaki sposób frezarki frezują przedmioty metalowe? Frezarka posiada narzędzie, które wykonuje główny ruch obrotowy. Ruchy posuwowe realizowane są przez narzędzie oraz obrabiany przedmiot. Kształt obrabianych powierzchni uzależniony jest od typu ostrza freza.

W jaki sposób pracują określone typy frezarek? Frezarki stołowe, na przykład, są to obrabiarki stosowane w pracy w przemyśle precyzyjnym. Obrabiają materiały małe i lekkie. To maszyny, występujące w wersji z własną podstawą oraz jako urządzenia do umieszczania na stołach. Maszyny tego rodzaju budowane są jako frezarki pracujące w poziomie lub w pionie. Należy jedynie przekręcić wrzeciennik o 90 stopni oraz zamocować go na saniach poprzecznych w tej zmienionej pozycji. Obrabiarki tego typu wykorzystywane są do prac w zakładach zegarmistrzowskich, do produkowania aparatury fotooptycznej i radiowej.

Frezarki wspornikowe to z kolei urządzenia często budowane jako pionowe i poziome. Są też produkowane w wersji pionowej ze skrętną głowicą, czy poziomej, posiadającej skrętny stół. Maszyny takie uniwersalne są automatycznie sterowane zderzakami. Takie poziome frezarki są uniwersalne, dlatego, że stół ich może wykonywać skręty w dwóch kierunkach.

Frezarki wspornikowe wykorzystywane bywają zazwyczaj w warsztatach oraz w zakładach drobnej wytwórczości, do skrawania jednostkowego, czy też małoseryjnego. Ich pionowe wersje stosowane bywają do skrawania większych naddatków materiałów. Niekiedy są używane do pracy podczas produkcji mało- i średnioseryjnej. Realizują zabiegi frezarskie, ale też mogą zajmować się realizacją zadań wytaczarskich.

Frezarki narzędziowe są to maszyny wykonujące różnego rodzaju narzędzia, uchwyty, przyrządy, a także wykrojniki.

Dodatkowe narzędzia sprawiają, że urządzenia te stają się bardziej uniwersalne, mogą wykonywać niełatwe zadania obróbki skrawaniem. Charakteryzują się też dużą dokładnością.

Frezarki promieniowe przede wszystkim wyróżnia największa ze wszystkich rodzajów frezarek wielkość przestrzeni obróbczej. Maszyny takie mają dwuskrętny wrzeciennik, co daje im także możliwość obrabiania materiałów metalowych, jakkolwiek umieszczonych w przestrzeni. Frezarki promieniowe posiadają wrzeciennik (przesuwający się poziomo w płaszczyźnie), tak, jak w wiertarkach promieniowych. Z tego powodu mówi się, że są to praktycznie frezarko-wiertarki promieniowe.

Frezarki łożowe to najczęściej urządzenia automatyczne, czy też półautomatyczne. Mogą frezować duże i ciężkie materiały. Dzięki dokładności i szybkości ich pracy i obsługi wykorzystywane są nieraz przy produkcji wielkoseryjnej.

Frezarki kopiarki są to urządzenia, które bazują na wzorniku – jego wygląd ma przyjąć frezowany przedmiot. Maszyny te używane są często do obróbki przedmiotów, mających nieregularne kształty, np. śrub, czy krzywek.

Występują też w sprzedaży specjalistyczne rodzaje frezarek. Są to frezarki dobrane do branży przemysłu, w którym mają być wykorzystywane. To np. frezarki do obróbki zębów frezów, czy też frezarki do wierteł krętych.

Reasumując, na polskim i zagranicznym rynku można nabyć wiele typów nowych i używanych frezarek renomowanych firm. Frezarki używane to maszyny, których zakup jest zyskowny szczególnie dla mniejszych zakładów, zajmujących się średnioseryjną produkcją, którym nie opłaca się nabycie nowych maszyn – za dużo wyższą cenę.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz