Prasy

Prasy do obróbki metalu są to urządzenia, przeznaczone głównie podczas prasowania materiałów zrobionych z metalu. Zabieg taki polega na nacisku na te przedmioty, które podczas obróbki ulokowane są pomiędzy roboczymi podzespołami prasy.

Aktualnie w Polsce i za granicą tworzonych jest wiele rodzajów takich maszyn, na przykład: prasy mimośrodowe, prasy hydrauliczne, prasy krawędziowe, czy prasy rewolwerowe. Mało tego, w produkcji w zakładach, narzędziowniach oraz w warsztatach przemysłowych i fabrykach wykorzystywane mogą być dodatkowo prasy korbowe oraz prasy karoseryjne. Często użytkowane w warsztatach, ale też narzędziowniach są prasy pionowe do metali. To prasy, mogące mieć stały korpus lub przechylny. Drugie z nich w prosty sposób mogą zabierać po realizacji zabiegu prasowane materiały. Zsuwają je bowiem z maszyny pod swoim ciężarem. Coraz łatwiej przebiega tego rodzaju praca, podczas gdy stół obrabiarki jest ulokowany pochyło.

Prasa mimośrodowa COTELLI PRESSE FR 80TON

Prasa mimośrodowa COTELLI PRESSE FR 80TON

Jeśli chodzi o wysięgowe prasy do obróbki metali, to prasy, dla których wyróżniającą właściwością może być na pewno to, iż mają one łatwy dostęp do stołu z trzech stron obrabiarki. Są to urządzenia, które mogą mieć stoły nastawialne – których układ można nastawiać albo stoły stałe – tworzące całość z korpusem urządzenia.

Prasy mimośrodowe są to maszyny, dla których specyficzne jest ustawianie skoku suwaka. Ich źródłowym przeznaczeniem jest zgniatanie, gięcie, toczenie albo wykrawanie. Urządzenia tego typu mają pneumatyczny, bądź też hydrauliczny wyrzutnik, który zapewnia obrabiarce tzw. ciągnienie płytkie.

Prasy hydrauliczne to są także obrabiarki zaplanowane do tzw. ściskania oraz do wykrawania odkuwek. To maszyny, które najczęściej tłoczą blachę na zimno. Do zalet ich należy uzyskiwanie stałej prędkości ruchów suwaka, podczas odkształcania, czy też to, że ich nacisk nie jest zależny od miejsca suwaka.

Prasa hydrauliczna PHM 160 A

Prasa hydrauliczna PHM 160 A

Prasy krawędziowe stosowane do obrabiania metalu bywają nazywane krawędziarkami. Prasy rewolwerowe to wykrawarki CNC. Dzięki zaopatrzeniu w nowe komputerowe sterowanie liczbowe, umożliwiające pracę bazującą na uprzednio wpisanych do programu maszyny danych, urządzenia takie są nadzwyczaj staranne oraz funkcjonalne. Zaletą stosowania tego typu pras może być dodatkowo niewielkie eksploatowanie w trakcie wytwórczości energii elektrycznej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *